Download the detailed program below.

Program

Tuesday 10 December 2019
12.20PM – 4.00PM Pre-Conference Workshop: Students and Indigenous Representatives Archaeological Skills Beginners Workshop
Greenheart Reserve, Merrimac (buses depart Mantra on View at 12.20pm)
2.00PM -4.00PM Pre-Conference Registration
Mantra on View, View Street, Surfers Paradise
Room: Boulevard Lobby
5.30PM -7.30PM Welcome Reception
Surfers Paradise Surf Life Saving Supporters Club, Cnr Hanlan St & The Esplanade, Surfers Paradise
 
Wednesday 11 December 2019
7.30AM – 8.30AM Registration with arrival Tea & Coffee: Room: Boulevard Lobby
8.30AM – 8.50AM Welcome Address – Michael Slack, AAA President Welcome to Country – Wesley Aird, Jabree Ltd, Registered Cultural Heritage Body for the Gold Coast region Room: Boulevard Ballroom
Conference Opening and Plenary Session: Beyond the (Pre) History of Australia Room: Boulevard Ballroom
8.50AM – 9.05AM Collaborative Archaeology: 50 Years On Sharon Hodgetts and Annie Ross
9.05AM – 9.20AM Landscape Archaeology Bruno David
9.20AM – 9.35AM Dating the Past: Insights from the Last 50 years Zenobia Jacobs
9.35AM – 9.50AM Australian Lithics 50 Years On Chris Clarkson
9.50AM – 10.05AM Beyond “Art, Aboriginal”: How Rock Art Entered the Lexicon of Australian Archaeological Practice Jo McDonald
10.05AM – 10.15AM Discussant Lynley Wallis
10.15AM – 10.25AM Discussant Peter White
10.30AM – 11.00AM Morning Tea Room: Palm Ballroom
Open Site Archaeology: New Empirical and Methodological Contributions from Australia and Beyond Room: Boulevard Room 1 Disruptive or Invisible: Children and the Archaeological Record Room: Boulevard Room 2 Recent Research in Coastal Archaeology Room: Boulevard Room 3 Disrupting the Learning Dystopia: Resolving the Discord Between Education and Industry Room: Palm Room 1
11.00AM – 11.20AM Getting it out in the Open: Residue Reveals of Past Resource Use Birgitta Stephenson Learner-Driven, Bottom-Up Innovation in the Stone Tool Technology of Early Homo Sapiens Jayne Wilkins The Identification of Archaeological Non-Molluscan Marine Invertebrate Remains at Golo Cave, Northern Moluccas, Indonesia Hsiu-Ying Yang Disrupting the Learning Dystopia: Resolving the Discord Between Education and Industry Georgia Roberts
11.20AM – 11.40AM Berribee Quarry: A Dated Silcrete Extraction Site in the Central Murray River Valley of North Western Victoria Rebekah Kurpiel Space to Play: Identifying Children’s Sites in the Pleistocene Archaeological Record Michelle Langley Shape of Limpets (Cellana Spp.) is Correlated with Basalt or Eolianite Coastlines: Implications for Prehistoric Marine Foraging Studies in the Hawaiian Islands Ashleigh Rogers Decolonising the Disruption Nathan Woolford
11.40AM – 12.00PM Archaeological Landscape Dynamics: A Surface Scatter Pilot Study in the Inland Pilbara Kane Ditchfield Considering the Social Context of Rock Art Creation: A Case Study from Western Arnhem Land Sally May Results and Implications of Test Excavations in Pleistocene Sand Dunes at Cobaki, North Eastern NSW Richard Robins Disrupting the Discord Between Learning and Practice: Student Perspectives on a Nation-Wide Skills Passport Jenna Walsh
12.00PM – 12.20PM Waste Not Want Not: A Whole of Assemblage Approach to Open Site Analysis Norma Richardson Searching for the Juvenile in Convictism: A Network Study of Convict Children in Colonial Archaeology Caitlin D’Gluyas A (Preliminary) Historical Ecology Model of Mid to Late Holocene Subsistence and Settlement in Coastal South East Queensland Tam Smith A Field School in Professional Practice: The ANU Oaks Estate Project Bec Parkes
12.20PM – 12.40PM Lateral Stratigraphy: Open-Site Archaeology Around Lake Woods (Jigiaya), Northern Territory Ceri Shipton Ravenswood Minors: Identifying Children on a 1860s Queensland Goldfield Xavier Carah ‘Becoming Woppaburra’: The Dilemma of Insularity/Connectivity Michael Rowland Learning from Learners: Three Case Studies of the Application of innovative Teaching Techniques in Archaeology (and Related Disciplines) Catherine Frieman
12.40PM – 1.00PM A Palimpsest Approach to Open Sites Beth White Discussion Carbs, Clans and Country Eleanor Crosby Panel Discussion – Disrupting the Learning Dystopia
1.00PM – 2.00PM Lunch Palm Lobby Reconciliation Action Plan Room: Boulevard Room 1
Open Site Archaeology: New Empirical and Methodological Contributions from Australia and Beyond Room: Boulevard Room 1 Novel Method Development in Australian Archaeological Science: Disrupting the One-Size-Fits-All Mentality Room: Boulevard Room 2 After Archaeology in Practice: Student Research in Archaeology and Cultural Heritage Management Room: Boulevard Room 3 The History of Archaeology in the Driest Continent and its Relationships with (Less Dry) Adjacent Regions Room: Palm Room 1
2.00PM – 2.20PM Generating Behavioural Information from Activity Traces Preserved in a Laterally Extensive Landform with Complex, Four-Dimensional Stratigraphy: An Example from the Lake Mungo Lunette Nicola Stern Developing Archaeobotany in Australia: A Case Study from Madjedbebe, Mirarr Country, Western Arnhem Land Stephanie Florin Digital Reconciliation: Re-Discovering Indigenous Cultural Material from History and Expeditions to the Gulf of Carpentaria, Northern Territory Kerry-Lynn Nancarrow Between Worlds: A Brief History of Archaeological Research in Wallacean South Sulawesi, Indonesia Yinika Perston
2.20PM – 2.40PM Contextualising Formation Processes of Open Sites using Orientation Analysis: A Case Study from Shuidonggou Locality 2, China Sam Lin A Multi-Technique Approach to Contextualising Painted Rock Art in the Central Pilbara of Western Australia Jillian Huntley Archaeological Engagement with Virtual Reality: Past, Present and Future Calum Farrar Long Distance Relationships: South Sulawesi in the Story of Ancient Australia Adam Brumm
2.40PM – 3.00PM Using GIS and Spatial Statistics to Decipher Large, Multi-Component Open Sites Along the Doring River (Western Cape, South Africa) Christopher Ames Exploring the Potential of Oxalate Glazes At Rock Art Sites in Kimberley, Western Australia Jenna Hoy Assigning Identity to the Dead Anna Weisse Colonial Past, Indigenous Future: How the First Peoples Archaeology Collection at Museums Victoria (Melbourne) was Assembled Through Time Chris Urwin
3.00PM – 3.20PM Modelling Erosional Sensitivities in Open Sites on the Doring River: Methods and Implications for Research Prioritisation Alex Mackay The Pitfalls in Dating Rock Art Associated Mineral Accretions: Challenges and Possibilities from a Study in Australia’s Kimberley Region Helen Green Potluck: A Comparative Study of Ceramics from the Chinese Brick Kiln, Bendigo Caroline Seawright Lapita: History of a Name, its Terminologies and Influences Matthew Spriggs
3.20PM – 3.40PM Tethered Technology?: Water Security Strategies from Open-Air Assemblages in the Semi-Arid Southern Kalahari, South Africa Benjamin Schoville Towards A Pretreatment for Radiocarbon Dating Tooth Enamel Rachel Wood Linking the Past with the Present: Exploring Ethno-Archaeology and Sharing Stories in Weipa, Cape York, Queensland Helen Cooke The Voyce-O’Reilly Collaboration in Solomon Islands Prehistory: A Case Study in Transnational History Approaches to the Development of Pacific Archaeology Eve Haddow
3.40PM – 4.00PM Disruptions to Coastal Desert Open Sites: Or, Why We Haven’t Found the Earliest Occupation Evidence for Pleistocene Rock Art Production at Murujuga Jo McDonald Developing Chronological Transparency Approaches Through Metadata Analysis Lauren Linnenlucke Insights from the Daily Grind: Examining Grinding Tools from Late Lapita Settlement on Tongatapu, Kindgdom of Tonga Redbird Ferguson The Enduring Fascination of the Stone Age: German-Language Studies of Melanesian Lithics and Megaliths, 1930-1970 Hilary Howes
4.00PM – 4.30PM Afternoon Tea Palm Lobby
Disrupting Materiality: Archaeology and Heritage Seen Through the Minds Eye Room: Boulevard Room 1 Novel Method Development in Australian Archaeological Science: Disrupting the One-Size-Fits-All Mentality Room: Boulevard Room 2 After Archaeology in Practice: Student Research in Archaeology and Cultural Heritage Management Room: Boulevard Room 3
4.30PM – 4.50PM The Performance of Heritage in Late Capitalism: Ancient Trees, Doof and the Limits of Materiality Dan Cummins The Mega Marsupial Menu: New Proxies for Food Web and Niche Reconstruction Applied to Mega Herbivores from NSW, Australia Dafne Koutamanis Exploring the Archaeological Implications of Submerged Indigenous Heritage in Flying Foam Passage, the Dampier Archipelago Patrick Morrison
4.50PM – 5.10PM The Art of Listening: The Inclusion of Archaeoacoustics in Archaeological Field Research Sarah McCann Methodology Development for Documentation, Salvage, and Relocation of Native Grinding Marks Luc Daigle Yaroomba and Point Arkwright’s Landform Character and Endangered Waves (A Significant Place with Everything but a Heritage Listing): What Next for the Community? Genevieve Jones
5.10PM – 5.30PM Disrupting the Fibre Narrative: Rock Art and the Complexities of Fibre Objects Emily Miller Flinders Island Group, Cape York: An Interdisciplinary Approach Investigating Island Economies, Local Innovation and Northern Cultural Contact Sally Wasef Discussion
6.00PM – 7.00PM AACAI Annual General Meeting Room: Boulevard Room 2
7.00PM – 9.00PM AAA Careers Night Co-hosted by AAA and Centre of Excellence for Australian Biodiversity and Heritage Room: PalmLobby
Thursday 12 December 2017
8.00AM – 8.30AM Arrival Tea & Coffee
Room: Boulevard Lobby
Plenary Session: #MeToo: Protecting Diversity and Exploring Everyday Negotiations of Gender, Race, Space and Place in Australian Archaeology

Room: Boulevard Ballroom
8.30AM – 8.40AM Introduction
Elissa Farrow
8.40AM – 9.00AM Fighting Archaeology’s Colonial Legacy
Jade Turner
9.00AM – 9.20AM Why I Left
Jacinta Koolmatrie
9.20AM – 9.40AM Sexual Harassment and Discrimination in Australian Archaeology: The Presence and Prevalence
Peta Straiton
9.40AM – 10.00AM Nothing to to See Here?: Results of an online Survey of Bullying in Australian Archaeology and Consulting by the Australian Association of Consulting Archaeologists Inc.

Robyn Jenkins
10.00AM – 11.30AM Understanding Today for an Inclusive Tomorrow: Panel Discussion
Peta Straiton, Alice Gorman, TJ Harding and Jo McDonald
10.30AM – 11.00AM Morning Tea
Room: Palm Lobby
Transformation in Aboriginal Heritage Legislation
Across Australia

Room: Boulevard Room 1
Culturally Appropriate Science: The Use of Geophysical Tools to Assist Indigenous Communities with Protecting Country

Room: Boulevard Room 2
Changing Approaches to Access, Control and Sustainable Management of Rock Art: Indigenous Community Collaborations Across the Southern Hemisphere

Room: Boulevard Room 3
Exploring the Zooarchaeological and Archaeobotanical Record in Australia Through Space and Time

Room: Palm Room 1
11.00AM – 11.20AM “… But Archaeology’s not Political”: Legislative Reform and the Advocacy Journey in Western Australia
Jo Thomson
Culturally Appropriate Science:
The Use of Geophysical Tools to Assist Indigenous Communities
with Protecting Country, with Examples from New South Wales
and Queensland

Lawrence Conyers
Looking After Rock Art on Ngarinyin Country
Lloyd Nulgit
Experimental Archaeology in Australia
Jillian Garvey
11.20AM – 11.40AM Western Australia’s Aboriginal Heritage Act 1972: The Challenge of Reform
Angela Murphy
Science Can Help Care for Country: Tweed Byron Aboriginal Land Council
Warren Phillips
The Aftermath of Fire Damage to Important Rock Art At Baloon Cave, Carnarvon Gorge, Queensland
Paul Tacon
People-Plant Relationships During the Mid-to-Late Holocene: An Examination of Macrobotanical Assemblages from Archaeological Sites in the Kimberley
India Ella Dilkes-Hall
11.40AM – 12.00PM A Critique on the Effectiveness of the Queensland Aboriginal and Torres Strait Islander Cultural Heritage Acts
John Schiavo
RPA Photogrammetry to Assist in
the Recording, Maintenance and Management of Culturally Sensitive Sites

Roger Mehr
It Is Our Land: We Will Look After It
Patrick Churnside
Queensland’s Holocene Indigenous Fisheries: A Zooarchaeological
Meta-Analysis

Ariana Lambrides
12.00PM – 12.20PM Ideas from the Arid Zone of Australia: Some Potential New Approaches in Recognising Cultural Heritage Values in Legislation
Anne McConnell
Chasing the Heat: Using Fluxgate Gradiometry to Identify Heated Features at Aboriginal Sites in NSW
Sam Player
Pathways: People, Landscape, and Rock Art in Djok Country, NT
Joakim Goldhahn
Pilbara Scaphopod Shell Bead Necklaces: Historical and Ethnographic Evidence
Fiona Hook
12:20PM – 12.40PM What Could Treaties Mean for Aboriginal Cultural Heritage Management?
Jamin Moon
Community Perspective on the Use of GPR to Identify our Family Burials in Mapoon
Jason Jia
Access, Control and Sustainable Management of Rock Art in Africa
Benjamin Smith
Djenj Mankarre: Bininj Fishing Past, Present and Future
Morgan Disspain
12.40PM – 1.00PM An Insider’s Perspective on the ATSIHP Act
Mark Hall
Discussion Who Goes there?!: Managing Rock Art and Heritage in Balanggarra Country, East Kimberley, Australia
Gerald Mills
Prey Choice in Riwi, Northern Australia
Tina Manne
1.00PM – 2.00PM Lunch
Room: Palm Lobby

AIAA Meeting
Room: Paradise Room 2

AO Meeting
Room: Paradise Room 3
Arriving in Sahul: Old Questions and New Approaches

Room: Boulevard Room 1
Culturally Modified Trees in the Archaeological Record
Room: Boulevard Room 2
Depicting Paradise: How Rock Art has Disrupted the Dominant Archaeological Paradigms of Our Time

Room: Boulevard Room 3
Exploring the Zooarchaeological and Archaeobotanical
Record in Australia through Space and Time

Room: Palm Room 1
2.00PM – 2.20PM Seascapes, Seafaring and Stories in Deep Time
Helen Farr
Cooktown Ironwoods in the Frontier War: Archaeology of a Unique Assemblage of Culturally Modified Trees at Boralga Native Mounted Police Camp, Cape York Peninsula
Noelene Cole
Australia’s Earliest Rock Art and its Worldwide Affiliations

Josephine Flood
Ritual Or Feast?: Exploring Two Dugong Mounds in Woedul Island (Western Torres Strait) Through Taphonomy
Sofia Samper Carro
2.20PM – 2.40PM Least-Cost Pathway Models of Human Dispersal from Sunda
to Sahul, Ca. 70-50 Thousand Years Ago

Shimona Kealy
A Living Archive: Local Responses to Colonial Settlement

Mia Dardengo
Stories from the Stone
Ken Mulvaney
A Reinterpretation of Prey Choice and Human Movement in Late Pleistocene Tasmania
Georgia Roberts
2.40PM – 3.00PM The Role of Open Ocean and Coastal Tidal Currents in the Maritime Migration to Sahul
Eveline Kiki Kuijjer
Wala-Gaay Guwingal: An Unusual Culturally Modified Tree with a Stone Tool Embedded in a Scar
Caroline Spry
The Rights of Rock Art
Sven Ouzman
Understanding the Signature for Tasmanian Devil (Sarcophilus Harrisii) Scat-Bone: A New Taphonomic Study to Address the Known Unknowns in Bone Fragment Variability

Lauren E. Cunningham
3.00PM – 3.20PM Sahul, Lemuria and David Unaipon
Ann McGrath
The Production and Spatial Analysis of Culturally Modified Trees within the Pianamu Cultural Landscape
David Tutchener
The Murujuga National Heritage Listing: Identifying Values in Industrial-Zoned Lands
Sarah de Koning
Going Feral: Colonialism and the Zooarchaeology of European Faunal Introductions in Australia
Carly Monks
3.20PM – 3.40PM Shape-Shifting Sahul: Aboriginal Arrival and Migration Narratives
Madeline Fowler
The Life and Death of a Yalanji Dendroglyph
Alice Buhrich
Using Radiocarbon-Dated Mud Wasp Nests to Estimate the Age of Rock Art Styles
Damien Finch
The Archaeology of Ancestor Trackways: The Waiet Project in Western and Eastern Torres Strait
Duncan Wright
3.40PM – 4.00PM In Search of Lost Sediments: Trace Stratigraphy on Cave Walls
Kim Newman
Culturally Modified Boab Trees in the Kimberley, WA
Sue O’Connor
Unravelling Manifold Identities in the Early Nomadic Rock Art of East Siberia: Disrupting an Australia-Centred Conversation
Irina Ponomareva
Discussion

 

4.00PM – 4.30PM Afternoon Tea
Room: Palm Lobby
Arriving in Sahul: Old Questions and New Approaches

Room: Boulevard Room 1
Culturally Modified Trees in the Archaeological Record

Room: Boulevard Room 2
4.30PM – 4.50PM Survey and Preliminary Findings from Major Bottleneck Islands on the Northern and Southern Route to Sahul
Kasih Norman
The Discovery and Conservation of
a Mortuary Tree in Koamu Country

Ross Mitchell
4.50PM – 5.10PM Sailing into the Desert
Peter Veth
Hallowed Hollowed Trees as Invisible Cultural Features
Heather Builth
5.10PM – 5.30PM Rapid Early Peopling of Sahul
Corey Bradshaw
Cultural Heritage in a Digital World
Nicholas Hadnutt
6.00PM – 8.00PM AAA Annual General Meeting
Room: Boulevard Room 2
Friday 13 December 2017
8.30AM – 9.00AM Arrival Tea & Coffee Room: Boulevard Lobby
A River is More Than an Amenity, it is a Treasure: People and Rivers in the Driest Inhabited Continent on Earth Room: Boulevard Room 1 Learning from the Past, Looking Towards the Future: Disruption and Innovation in Cultural Heritage Management, with a Focus on Urban Growth on the Cumberland Plain, Western Sydney Room: Boulevard Room 2 From the Mountains to the Sea: Indigenous and Archaeological Experiences of Cultural (Counter) Mapping and Managing Cultural Landscapes Room: Boulevard Room 3 No Paradise Road: Conflict Archaeology in Australasia and Beyond Room: Palm Room 1
8.30AM – 9.00AM Sacrificing the “Boom” and Prolonging the “Bust”: Water Resource Development and Hydrological Variability in Australia’s Inland Rivers Fran Sheldon Archaeology and the Cumberland Plain Julia Atkinson Caring for Country: Cultural Perspectives on Aboriginal Cultural Heritage Managements Plans and Cultural Mapping from Bundjalung People Leweena Williams Moluccan Fighting Craft on Australian Shores: Contact Rock Art from Awunbarna, Arnhem Land Mick de Ruyter
8.50AM – 9.10AM Diprotodon and the Darling: Faunal Change and Ecological Collapse through the Late Quaternary Gilbert Price Another Way to Motorway: M12 Archaeological and Heritage Interpretation Andrew Costello But It’s Still A Map: Counter-Mapping Living Heritage and Cultural Heritage Places Annie Ross Traditional Places of Conflict: Ritidian, Guam Boyd Dixon
9.10AM – 9.30AM ‘Some People Thought that the River was Frozen’: Historical Records of Mass Fish Deaths in Australian Rivers Jeannette Hope Mid-to-Late Holocene Aboriginal Flaked Stone Artefact Technology on the Cumberland Plain Andrew McLaren Two Men Yarning: Risks and Benefits for Mapoon Families from a Cultural and Planning Perspective for Cultural Mapping of Unmarked Graves and Cemeteries within the Mapoon Aboriginal Lands Simon Pearce Weapons of the Queensland Native Mounted Police Tony Pagels
9.30AM – 9.50AM Highways to the Interior – Riverine Cultural Landscapes: Investigating the Archaeology and Social History of Australia’s River Systems Brad Duncan Disturbance and Absence in the North West Growth Centre Darran Jordan Remapping the Cultural Heritage Management Landscape: An Aboriginal Community’s Perspective on Commercial Archaeological Practices in the Greater Newcastle, Lake Macquarie and Central Coast Regions of NSW Peter Leven The Defence of West Australia Hill During the South African War (1899-1902): An Archaeological Assessment John Adeney
9.50AM – 10.10AM Interpreting the History of Mangarrayi Management of the Roper River (NT) Sue Jackson Collaboration at the Creek: The Barongarook Creek Bridge Burial, Colac, Victoria Michael Green Kokatha Experiences of Cultural Mapping in Cultural Heritage Management Contexts Joanne Thredgold The Archaeology of the ‘Secret War’: The Material Evidence of Conflict on the Queensland Frontier 1849-1901 Bryce Barker
10.10AM – 10.30AM The Flow of Life, Death, and Afterlife: How Rivers Shaped Ancient Philippine Landscapes Pauline Basilia From Consultation to Collaboration to Cultural Ownership: The Journey of CHM on Western Kangoulu Country Annabelle Davis Alice in Wonderland: Cultural Mapping of the Duncan-Kemp Archive on Mithaka Country Josh Gorringe Cross-Cultural Conflict and the ‘Burial’ of Metal Objects in the Northern Kimberley Sam Harper
10.30AM – 11.00AM Morning Tea Room: Palm Lobby
A River is More Than an Amenity, it is a Treasure: People and Rivers in the Driest Inhabited Continent on Earth Room: Boulevard Room 1 Learning from the Past, Looking Towards the Future: Disruption and Innovation in Cultural Heritage Management, with a Focus on Urban Growth on the Cumberland Plain, Western Sydney Room: Boulevard Room 2 General Session Room: Boulevard Room 3 No Paradise Road: Conflict Archaeology in Australasia and Beyond Room: Palm Room 1
11.00AM – 11.20AM Connection, Trespass, Swastikas and Identity: Mark-Making at Pudjinuk Rockshelter No. 1, South Australia Amy Roberts Uneven Playing Fields: Mirarr Experiences in Archaeology and Cultural Heritage Agreement Making Lynley Wallis A ‘New’ Engraved Site in South East Queensland: Conservation Challenges and Opportunities for Intergenerational Relevancy Marisa Giorgi Recording the War that Never Came: World War II Defences in Hobart, Tasmania Samuel Dix (via Zoom)
11.20AM – 11.40AM Earth Mounds, Billabongs and Typha: A Potential Example of a Niche Production Strategy within Context of Environmental Niche Construction Robert Jones Managing A Cultural Landscape as Part of an Interconnected Cultural Highway at Gracevale in Central Queensland: Connecting the Seven Sisters Songline Across Country Through Rock Art and Cultural Practices Faye Prideaux What Age Is That?: Dating Buried Soils and Features Near Artesian Springs in the Northwest Murray-Darling Basin, Australia Malcolm Connolly They Answered the Call: An Archaeology of the WWII Australian Women’s Army Service Camp, Bibra Lake, Western Australia Jillian Barteaux
11.40AM – 12.00AM Navigating a Taphonomic Nightmare: Some Observations on a Revised Chronology for the Central River Murray Corridor in South Australia Craig Westell Indiana No!: Building A Culture of Emotional Resilience and a Mentally Literate Workforce in Australian Archaeology Clara Rose Santilli The Way It Was, The Way It Is … Jacinta Warland “The Work Was Hard and Long but Billets and Food Were Good”: A WW2 Railway in Lebanon Vanessa Hardy
12.00PM – 12.20PM Collaborative Research and New Dates at Lake Victoria, NSW Emily Dillon Excavating the Drysdale Bypass: The Wadawurrung Methodology Stephanie Frydas Testimony, Transformation and Trial: The History and State of Play of the WA Aboriginal Heritage Act Review Ryan Crawford Archaeological Remnants: Japanese Occupation of Christmas Island, Indian Ocean During WWII Helena van der Riet
12.20PM – 12.40PM Not Just Cotton: The Effects of Large-Scale Farming Water Allocations on Cultural Heritage Amanda Atkinson Open Site Archaeology in the NSW Alpine Region: Excavation Results of a Middle Holocene Site at East Jindabyne Taryn Gooley Climate and Agriculture During Rome’s Rise Duncan Keenan-Jones Samoan Archipelago in World War II: Defensive Preparations, Departure, and Social Impact Joel Klenck
12.40PM – 1.00PM Gayini Nimmie Caira: Land, Water and Heritage Management Matthew Barber Discussion Discussion
1.00PM – 2.00PM Lunch Room: Palm Lobby
ICOMOS Meeting Room: Paradise Room 2
ANCATL Meeting Room: Paradise Room 3
A River is More Than an Amenity, it is a Treasure: People and Rivers in the Driest Inhabited Continent on Earth Room: Boulevard Room 1 Remote Sensing, GIS and the Integration of Spatial Technologies and Data Management in Archaeology Room: Boulevard Room 2
2.00PM – 2.20PM Aboriginal Occupation of Channel Country, for South West Queensland Douglas Williams Using Heurist to Manage Cultural Heritage Data: An Example from Saibai Island Clare Reeler
2.20PM – 2.40PM Investigating the Record for Food Production and Villages in Channel Country, Western Qld Michael Westaway Rock Art as Microtopography: An Innovative Method for Enhancing Engraved Surfaces Andrea Jalandoni
2.40PM – 3.00PM At the Confluence of the Past and Present: Kurnu-Baakandji and the Toorale Water Infrastructure Project Samantha Keats Classification of Archaeological Artefacts using an AI Based Vector Analysis Technique Bhaskar Mukherjee
3.00PM – 3.20PM Villages of the Barkandji and Conservation on the Barka Colin Pardoe Public Maps and Protecting Data Sovereignty Renee McAlister
3.20PM – 3.40PM Looking Deeper into Wilcannia Barkandji Twentieth Century Interactions with the Barka (Darling River) and Implications for Earlier Time Periods Sarah Martin Characterising Fire Technologies on Kaiadilt Country Using Satellite Data Anna Kreij
3.40PM – 4.00PM Kaakutji, the Whitewood Tree and the Barka, our Ancestors Come Back to Show us the Path William (Badger) Bates Engineered Seascapes Documented Using Airborne Photogrammetry Platforms: Kaiadilt Aboriginal Stone-Walled Intertidal Fish Traps, Gulf of Carpentaria Texas Nagel
4.00PM – 5.00PM Afternoon Tea and Poster Session Room: Palm Lobby
7.00PM – 11.00PM Conference Dinner and Awards Ceremony Room: Boulevard Ballroom
11.00PM – 2.00AM After Party Room: Boulevard Ballroom